İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $4.110,9900
 • EURO
  $1,1463
 • ALTIN
  $66.526,7000
 • BIST
  $207,3000
Yörük Çadırı istanbul

Yörük Çadırı istanbul

Yörük çadırı istanbul şehrinde çekilen bazı dizilerde Türk kültürünü yansıtmak için kullanılıyor. Yörük çadırları Türk kültürünün simgesi haline gelmiştir ve bunun sebebi geçmişteki göçebe yaşam tarzı ve bunun getirdiği taşınabilir meskenlere duyulan ihtiyaçtır. Yörük çadırları, eskiden günümüze değerini koruyarak ulaşmıştır ve hala Toroslarda Yörükler tarafından kullanılır. Yörük çadırını tanımlayacak olursak, Yörük kökenli insanların barınmak için kullandıkları […]

Yörük çadırı istanbul şehrinde çekilen bazı dizilerde Türk kültürünü yansıtmak için kullanılıyor. Yörük çadırları Türk kültürünün simgesi haline gelmiştir ve bunun sebebi geçmişteki göçebe yaşam tarzı ve bunun getirdiği taşınabilir meskenlere duyulan ihtiyaçtır. Yörük çadırları, eskiden günümüze değerini koruyarak ulaşmıştır ve hala Toroslarda Yörükler tarafından kullanılır. Yörük çadırını tanımlayacak olursak, Yörük kökenli insanların barınmak için kullandıkları meskenlerdir.  Geçmişten günümüzde kadar Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemlerinde de devletlerin kurucu unsuru Yörüklerdi. Günümüzde hala havacılıkla uğraşanlar veya nostaljik amaçlı bu Yörük çadırları kullanılmaktadır.

Yörük Çadırı Özellikleri

Yörük çadırları istanbul gibi kalabalık ve kentleşmiş yerlerde çok kullanılmaz ancak Akdeniz taraflarında hala bazı Yörükler kullanıyor. Yörük çadırlarında kullanılan ipler, keçi kıllarından elde edilmiştir. Bunun sebebi Orta Asya’da kış aylarında sert havalara karşı sıcak tutmasıdır. Akdeniz’de fazlaca kullanılmasının nedeni de Akdeniz Toroslarının keçilerin doğal yaşam alanı olmasıdır. Yörük çadırların en önemli özelliği kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olmalarıdır. Yörük çadırları genellikle tek odalı olmaktadır ve bu odalar çekirdek bir aileye yetecek genişlikte olur. Bu çadırların içinde bulunan ısı korunur ve dışarıdan soğuk hava gelmesine olanak tanımaz.

Yörük Çadırı Kullanmanın Avantajları

Yörük çadırı istanbul halkı tarafından kullanılırken diğer çadırlara göre çok fazla avantaj sağlamasa da daha soğuk olan yüksek kesimlerde büyük avantajları vardır. Yörük çadırları keçi kılından yapılması dolayısıyla sıcak olan bir meskendir ve kış mevsimlerinde içinde yaşayan insanlara avantaj sağlar. Hayvancılıkla uğraşan kişiler Yörük çadırlarında barınabiliyor ve onlar için önemli olan şey ev rahatlığında yaşamalarıdır. Yörük çadırları hem büyüklüğü açısından hem de sıcaklığından dolayı içinde yaşayan ailelere konfor ve rahatlık sağlıyor. Bir diğer avantajı ise Yörük çadırının bu kadar dayanıklı ve sert malzemelerden yapılmasının getirdiği ağırlıktır. Herhangi bir rüzgâr veya dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe ile yıkılma riski de en aza indirgenmiş oluyor. Yörük çadırlarının işletmeler açısından avantajları ise, gelen turistlerin ilgisini çekerek kazanç elde etmelerini sağlıyor. İşletmeler aynı zamanda Yörük çadırları kullanarak inşaat işlerinde kaçınıp maliyetlerini azaltmış oluyorlar.

Yörük Çadırı Kullanım Alanları

Yörük çadırları eski çağlarda barınmak için kullanılmaktaydı. Eski Türklerin göçebe yaşam tarzı nedeniyle bu Yörük çadırları yanlarında gezdirerek gittikleri yerde konaklayabilme imkânı tanıyordu. Ancak günümüzde yerleşik hayat olduğundan bu çadırlar eski önemini yitirmiştir. Şu an eskisi kadar çok kullanılmasa da çeşitli etkinliklerde ve iş yerlerinde kendisine kullanım alanı buluyor. Yörük çadırlarının kullanılmasının günümüzdeki amacı otantik yapısıdır. İnsanların dikkatini çeken Yörük çadırının bu görünümü işletmeler için müşteri çekme aracı olarak kullanılıyor. Fuar ve kermes gibi etkinliklerde kullanılan Yörük çadırları satılan ürünlere ilgiyi arttırıyor. Belediyeler de düzenledikleri farklı etkinliklerde Yörük çadırı tercih edebiliyor. Bazı dinlenme tesisleri müşteri çekmek için Yörük çadırlarını kullanabiliyor. Yörük çadırını kullanan diğer yerler ise; eğlence mekânları, kahvaltı yerleri, kafe ve restoranlar ve şark köşeleri olarak sayılabilir.

Yörük Çadırı Nasıl Yapılır?

Yörük çadırlarının keçi kılından yapıldığını söylemiştik. Eskiden ıstar denilen tezgâhlarda bu keçi kılları insan eliyle dokunarak üretilirdi. Ancak günümüzde makine teknolojisinin gelişmesiyle, eski Yörük çadırlarına göre artık daha dayanıklı çadırlar elde edilebiliyor. Yörük çadırı imal eden yerler, talebe göre ve isteğe göre konseptli ve farklı boyutlarda Yörük çadırı imal edebiliyor. Bu Yörük çadırları günümüzde makine ile dokunsa da işçilik istiyor. Hakiki keçi kılı ile dokunan bu Yörük çadırları dokuma tezgâhlarında makine ve insan gücüyle dokunuyor diyebiliriz.

Yörük Çadırı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yörük çadırı yaptırırken veya alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Özellikle yaptırıyorsanız, kullanım alanınıza ve kaç kişinin kullanacağına göre boyut ve şeklinin belirlenmesi gerekir. Yörük çadırı seçilirken yapıldığı malzeme de göz önünde bulundurulmalıdır. Dokunurken kullanılan keçi kıllarının kötü hava koşullarından koruması ve su geçirmez olması önemlidir. Bunu sağlamanın yolu ise kullanılan kılın gerçek keçi kılı olmasıdır. Gerçek keçi kılından yapılan Yörük çadırları dayanıklı olmakta ve uzun yıllar kullanıma olanak sağlamaktadır. Bunların yanında Yörük çadırını seçerken görsel güzelliğine de bakılabilir. Kültürel bir etkinlikte kullanılacaksa buna göre süslemeler içeren Yörük çadırları tercih edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM