İLETİŞİM:

 • DOLAR
  $4.028,0000
 • EURO
  $1,0912
 • ALTIN
  $61.032,7900
 • BIST
  $193,3000
Pazar Çadırı istanbul

Pazar Çadırı istanbul

Pazar çadırı istanbul pazarcılarının tezgâhlarını kurmak için almaları gereken bir çadırdır. Pazar çadırları hem geleneksel pazarlarda hem de yerleşik pazar yerlerinde kullanılır. Pazarcıların ürünlerini korumak için pazar alanlarının tepelerine yerleştirdikleri çadırlar hem ürünleri koruyor hem de pazarcılık işiyle uğraşanları yağmurdan ve güneşten korumuş oluyor. Pazarların üstleri yol boyunca tamamen kapalı olur bunun nedeni neredeyse tüm pazarcıların […]

Pazar çadırı istanbul pazarcılarının tezgâhlarını kurmak için almaları gereken bir çadırdır. Pazar çadırları hem geleneksel pazarlarda hem de yerleşik pazar yerlerinde kullanılır. Pazarcıların ürünlerini korumak için pazar alanlarının tepelerine yerleştirdikleri çadırlar hem ürünleri koruyor hem de pazarcılık işiyle uğraşanları yağmurdan ve güneşten korumuş oluyor. Pazarların üstleri yol boyunca tamamen kapalı olur bunun nedeni neredeyse tüm pazarcıların çadır kullanmalarıdır. Geneli kubbe şeklinde olmakla beraber birçok farklı çeşitte çadır vardır. Pazarcılar seyyar olarak çalışmaları nedeniyle çadır konusunda onlar için önemli olan çadırın kolay kurulabilir ve kaldırılabilir olmasıdır. Pazar çadırları direklere bağlanan iplerle gerdirilerek kurulur ve aynı şekilde de kaldırılır.

Pazar Çadırı Özellikleri

Pazar çadırlarının en büyük özelliği ürünleri korumasıdır. Bunun için de tezgâhların boyutlarına göre pazar çadırları kurulmalıdır. Açıkta alan kalmayacak şekilde çadırlar kurulursa ürünler kötü hava şartlarından korunmuş olacaktır. Pazar çadırlarında her renk mevcuttur ancak pazarcılar genellikle beyaz tercih ederler ve bu durum standart hale gelmiştir.

Pazar Çadırında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazar çadırlarında dikkat edilmesi gereken şey taşınırken hasar görmemesidir. Yırtılan çadırlar işlevini yitirecektir bu yüzden çadır seçilirken kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Pazar çadırları pazarın kurulduğu bölgenin mevsimine göre de farklılaşabilir. Ayrıca pazar çadırlarının sabit veya hareketli olan çeşitleri de vardır. Örneğin sürekli kurulu olan pazarlarda sabit pazar çadırları kullanılırken, haftanın belli bir gününde kurulan ve gün bitiminde kaldırılan pazarlar için hareketli pazar çadırı almak önemlidir. Pazar çadırı seçilirken, pazarcının ne sıklıkla pazara çıktığı da önemlidir.

Pazar Çadırı Nasıl Yapılır?

Pazar çadırı istanbul şehrinde pazarcıların bulmakta zorlandığı bir ürün haline geliyor. Çünkü istanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olması dolayısıyla en yoğun pazar alanlarına sahip. Pazarcılar günden güne artıyor ve bu da pazar çadırı ihtiyacını doğuruyor. Pazar çadırlarının neyden yapıldığı da, kullanım süresi açısından önemli hale geliyor. istanbul’un hava şartlarına uyumlu ve dayanıklı olabilmesi, sürekli kurulup kaldırılmaya müsait bir çadır olması açısından kaliteli bir pazar çadırı seçmek doğru olacaktır. Pazar çadırları bez veya özel korumalı kumaşlardan yapılır. Kenarlardan hava alacak biçimde tasarlanan pazar çadırlarının üçgen veya yarasa şeklinde yapılmış olanları vardır.

Belirtildiği gibi, pazar çadırlarının şekillerine ve büyüklüklerine karar verilirken tezgâh büyüklüğü ve pazar alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Sabit çadır alınıyorsa, satın aldığınız yer gelip kurulumunu yapacaktır. Seyyar olan pazarcılar için ise pazar çadırlarının kurulumu oldukça kolaydır. Pazar çadırları yapılırken, kullanılan kumaşın kalitesinin önemli olduğu kadar, dikişlerin kuvvetli atılmış olması da önemlidir.

Pazar Çadırı Kurulumu

Pazar çadırı istanbul seyyar pazarcıları pazara çıktıkları her gün bu pazar çadırlarını kurup kaldırıyorlar. Pazar çadırının kurulumunu bilmeden yapmamak gerekir. Çünkü çadır bozulabilir veya hasar görebilir. Pazar çadırı kurulurken önemli olan şey çadırın iplerle yeteri kadar gerdirilmiş olmasıdır. Yeterince gerdirilmeyen pazar çadırları en ufak bir rüzgârda veya pazardaki insanların direklere çarpmasıyla bozulabilir, düşebilir. Bunun yanında fazla gerdirilen pazar çadırları ise yırtılabilir veya hasar görebilir. Bu yüzden gerdirirken doğru oranda olmasına dikkat edilmelidir. Bir diğer dikkate edilecek husus ise, çadır iplerinin geçirildiği direklerin sağlam bir şekilde yerleştirilmesidir. Düzgün yerleştirilmeyen direkler en ufak bir temasta, yıkılabilir ve başkalarının üstüne düşebilir. Aynı zamanda pazar çadırının da dağılmasına neden olabilir. Ayrıca pazar çadırlarının sabitleştirilmesi için kullanılan halatların da yeterince kaliteli olduğundan emin olunmalıdır. Islak bir yere veya kesici bir malzemeye temas etmediğine emin olunmalıdır. Çünkü ıslak bir yerden geçen halatlar zamanla çürüyebilir ve kopabilir.

Pazar Çadırı Fiyatları

Pazar çadırı istanbul pazarcılarının uygun fiyatlı bulmak istediği bir malzemedir. Pazar çadırlarının fiyatları, kullanılan malzemeye göre farklılık gösterdiği gibi, boyutuna ve şekline göre de farklılık gösterebilir. Pazar çadırlarında önemli olan şey su geçirmez bir malzemeden yapılmış olmasıdır. Ancak bu malzemenin kalitesi değişebilir. Plastik bez kullanılarak yapılan pazar çadırları daha ucuzken, özel korumalı kumaşlardan yapılan pazar çadırları diğerlerine nazaran daha pahalı olabilir. Bunun yanında pazar çadırlarının büyüklüğü ve şekli de fiyatını etkileyecektir. Pazar çadırı alırken size yetecek büyüklükte olanı almaya özen göstermelisiniz çünkü gereksiz yere alacağınız büyük çadırlara ekstra para ödemiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM